środa, 13 kwietnia 2022

Święta Zmartwychwstania Pańskiego 2022.

Po dwóch latach „pandemii” wyglądaliśmy z utęsknieniem powrotu „starej” „normalności”. Nic z tego. Tegoroczne święta po raz kolejny dla wielu rodzin wyglądać będą inaczej niż zwykle.

2,5 miliona uciekinierów z Ukrainy znalazło się w Polsce. Większość z nich to nie łacińscy katolicy mówiący po ukraińsku, ale wierni prawosławni i grekokatoliccy.

Dla nich, tak jak dla łacinników, Wielkanoc to największe święto w roku liturgicznym. Obchodzą je jednak nieznacznie inaczej niż katolicy rzymscy/łacińscy. Dobrze by było, oprócz zaproszenia swoich gości do swojego stołu umożliwić im także udział w ich uroczystościach, zgodnych z ich zwyczajami.  

Adresy najbliższych cerkwi i terminy nabożeństw w nich umieściłam na profilu Koszęcin i jego sprawy.Świecenie pokarmów odbędzie się też w kościele w Koszęcinie, a Święta Liturgia Paschalna z poświeceniem pokarmów - w kościele na  Steblowie w Wielką Niedzielę.

O różnicach i podobieństwach pomiędzy poszczególnymi wyznaniami, o przebiegu wschodnich świąt wielkanocnych (a właściwie święta Wielkiego Dnia) oraz o tym co możemy odkryć dzięki obecnej sytuacji napisałam trzy informacje (chociaż najlepiej opowiedzą wam o nich wasi goście). 

Zapraszam do lektury.

Wielkanoc2022 – odkrywamy różnice i … swoje korzenie

Wielki Post i Niedziela Palmowa w obrządku wschodnim

Triduum Paschalne i Niedziela Zmartwychwstania w obrządku wschodnim

 

Brak komentarzy: