DOCTOR VILLA


Doctor Villa, Arzt Haus, Arzt Wohnung, Arzt Wohnhaus czyli dom lekarza (w czasach niemieckiego Koszęcina Arzthaus lub Arztwohnung) nazywana bywa przez mieszkańców wsi i okolicy "zameczkiem".



Arzt - Wohnung - fragment pocztówki wydanej przez Wilhelma Aufrichtiga ok. 1890 roku
Zbudowana została podobno w 1876 roku z polecenia księcia Fryderyka Wilhelma Hohenlohe - Ingelfingen.

Jak wskazuje nazwa mieszkali w niej kolejni koszęcińscy lekarze (z rodziną, służbą i zwierzętami), tu także przyjmowali pacjentów (do lat 60-tych XX wieku).


Doctor Villa - fragment pocztówki wydanej przez Karla Michaletza ok. 1900 roku


Dom lekarza był jednocześnie miejscem jego praktyki zawodowej. Został tak zaprojektowany, że do poczekalni i gabinetu lekarskiego prowadziło osobne wejście (widoczne na pocztówce z 1900r), a część dla pacjentów była również wewnątrz domu oddzielona od pozostałych pomieszczeń, prywatnych. Poczekalnia i gabinet znajdowały się od strony południowej (czyli od strony ulicy - 3 pierwsze okna patrząc od strony prawej). 


W domu zachowany jest dawny układ i dawny wystrój - pokoje w amfiladzie, ogrzewanie piecami kaflowymi na węgiel, okna podobno z 1927r. zasłaniane wewnętrznymi okiennicami, instalacja elektryczna z 1934 roku.



Przed domem było miejsce dla wozów i sań.

Wśród niewielkich zabudowań gospodarczych przylegających do domu od strony północno - zachodniej znajdowała się m.in. ogrzewana stajnia dla konia i miejsce na bryczkę (później garaż). W podwórzu są również wiekowe zabudowania gospodarcze (murowany chlewik z odpływem, drewutnia i drewniane haźle). 


Za domem jest jeden z ostatnich we wsi ogrodów ze starodrzewem, a w nim rosną między innymi olbrzymie derenie, orzech i stara lipa.

/Do domu przynależał jeszcze sad, który w 2017 roku przestał być częścią ogrodu DV./



Dom wpisany jest do wojewódzkiej ewidencji zabytków i gminnej ewidencji zabytków, chroniony jest również w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 


Arztwohnung - fragment pocztówki z Koszęcina, wysłanej w 1906 roku (fot z aukcji internetowej)


Dom położony jest w otoczeniu innych zabytków, przy ulicy pokrytej czerwoną kostką brukową. Vis-a-vis jest koszęciński folwark, a za nim w stronę pałacu - dworek zarządu dóbr książęcych (obecnie będący siedzibą nadleśnictwa, najstarszą w Polsce nieprzerwanie zlokalizowaną w tym samym miejscu),.



Koszęcin to wieś letniskowa, dawna wieś książęca – centrum administracyjne i kulturalne dóbr należących do rodziny książąt Hohenlohe – Ingelfingen. Na krajobraz miejscowości składają się XIX wieczne kamienice, domy, czynny młyn, stare szkoły, budynki restauracyjne, neogotycki kościół z plebanią murowane z czerwonej cegły.




Krótka historia zorganizowanego lecznictwa w Koszęcinie 

Zachowane do dzisiaj, lub zachowane na zdjęciach, budynki pochodzą z XIX wieku, ale już w wieku XVII w Koszęcinie funkcjonowały założone przez właścicieli wsi zakłady opiekuńcze. 

Pod koniec XVIII wieku książę Adolf Hohenlohe – Ingelfingen, pierwszy z właścicieli tej rodziny, wybudował w swoich dobrach kilka zakładów opiekuńczych i leczniczych dla mieszkańców.

Wówczas wybudowany został przy kapliczce Matki Boskiej Siewnej w Koszęcinie „śpitol" z czterema pomieszczeniami, służący starszym, schorowanym ludziom. 

Podobne obiekty postawiono również w Boronowie i Tworogu, miejscowościach należących do dóbr koszęcińskich. Szpitol w Tworogu można do dziś zwiedzać.



W połowie XIX wieku wybudowane zostały także szpital i dom opieki w Koszęcinie, które lokalizowane były przy ulicy Dąbrówki. 





  W latach 70tych wybudowana został również apteka i dom lekarza oraz dom kapelana.

  

Księżna Adelajda (Adela), siostra Fryderyka Wilhelma zorganizowała w 1890 roku - także przy ulicy Dąbrówki - Dom Sierot, w którym znajdowały opiekę osierocone dzieci z miejscowości znajdujących się w dobrach rodziny Hohenlohe-Ingelfingen.

Na ten ośrodek uczyniła w swoim testamencie (zmarła w 1892r) zapis w postaci 15 hektarów ziemi, domu z żywym i martwym inwentarzem oraz 55 tysięcy marek, przekazany w postaci fundacji „Adolfstifung” (nazwanej na cześć ojca). Instytut ten istniał nieprzerwanie do 1921 lub 1924 roku. 


dom lekarza w tle. fragment zdjęcia wykonanego w latach 30tych XX wieku, po 1923 roku (fot. z aukcji internetowej)

Lekarz zatrudniony przy dworze pracował również w tych zakładach i prowadził otwartą praktykę lekarską. Także po wojnie w domu mieścił się gabinet, a doktor przyjmował w domu również w latach, kiedy już wybudowany został ośrodek zdrowia.



wygląd domu na początku lat 70-tych XX wieku - fot. arch. rodzinne, wyk. Bożydar Sosień

Koszęcińscy lekarze związani z  pałacem książęcym, miejscowością i Doctor Villa:


Johann Wilhelm Immanuel Denninger (1813 – 1854) - biografia


Löbell Fuchs  (1854-1875) 


Augustyn Janus / August Janusch (1908 - 03.05.1912r )


Wilhelm Mügge /Mige  od 1912 do końca lat dwudziestych XX wieku. 


Alfred Skuppe /Skupe – lata trzydzieste i w pierwszych latach II wojny światowej (do 1941 roku)


doktor Worth - podczas II wojny (1941 - 1945)


Zygmunt Izdebski (1945-1972) - Pro memoria - T.Toborek,  Medycyna Ogólna nr 4, 1997
                                                      wspomnienie - J. Myrcik (2010)
                                                      wspomnienie - J. Myrcik (2013)









4 komentarze:

Agata Borowska pisze...

Bardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !

Adrian Moczyński pisze...

Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

Izabella Nowotka pisze...

Ładnie to wygląda.

Unknown pisze...

Witam,wspaniała
historia !!!
Mieliśmy zaszczyt być pacjentami dr Zygmunta Izdebskiego Nasi rodzice Matylda i Władysław Długosz przyjaźnili się z Rodziną dr Izdebskiego.Pan dr nas leczył od urodzenia w Koszęcinie a nawet odwiedzał w latach szesciesiatych w Piekarach Śl. Brak słów na wspaniałą opiekę♥️
lekarska Pamiętam duże tabletki( w środkure z proszkiem .💮
Ciekawe są również spotkania Rodziców z Państwa Izdebskimi i Wojdalowiczami na niwie kulturalnej i towarzyskiej że slynnymi przedstawieniami teatralnymi
Wspaniali ludzie i niezapomnianą historia Pozdrawiam Doctor Villa i życzę sukcesów w promocji Koszecina Teresa Długosz♥️🌺🌸🦉🌿🐴🧙🦋