wtorek, 4 czerwca 2024

ARCHIFEST - informacje organizacyjne

  

 

co 

ARCHIFEST – WEEKEND ARCHIWÓW SPOŁECZNYCH

DZIEŃ ARCHIWÓW I ARCHIWISTÓW

kto

Centralne Archiwum Społeczne w Warszawie

Koszęcińskie Archiwum Społeczne KAS-ia przy Muzeum „Doctor Villa” w Koszęcinie

patronat

Wójt Gminy Koszęcin pani Anna Korzekwa - Wojtal

gdzie

Koszęcin, powiat lubliniecki, województwo śląskie

kiedy

7-9 czerwca 2024r.

dla kogo

Dla wszystkich osób, którym bliska jest przeszłość tego miejsca i jego mieszkańców.

Dla byłych i obecnych mieszkańców Koszęcina i okolicy, powiatu lublinieckiego.

Udział w spotkaniu na cmentarzu ewangelickim jest także dla dzieci. Chociaż to jest teren otwarty, spacerowy to proszę nie przyprowadzać psów.


warunki uczestnictwa

07.06.2024 - piątek – spotkanie dotyczące kościółka na Trójcy – nabór zakończony

08.06.2024 - sobota – konsultacje telefoniczne (tel. 506 919 865) – w godzinach 12.00 – 18.00 – wystarczy zadzwonić w tych godzinach, bez rezerwacji

09.06.2024 - niedziela - spotkanie, spacer, warsztaty - godz. 15.00, cmentarz ewangelicki

proszę o zgłoszenie chęci udziału (ilość miejsc ograniczona) mailowo:  muzeumdv@zeslaska.pl - w temacie "archifest 09.06" - i proszę podać ilość osób i ich wiek oraz kontaktowy nr telefonu do siebie.


dostępność

Wydarzenie nie jest dostępne w ogólnym rozumieniu przepisów dotyczących dostępności. Jest otwarte, ale nie zapewniam (jeszcze tym razem) udogodnień niezbędnych dla osób z niepełnosprawnościami. np. słuchu, wzroku czy ruchowych.

Nie będzie się jednak odbywało nic, co utrudni udział na przykład osobie poruszającej się na wózku (poza samą, dosyć trudną, nawierzchnią alejek).

Proszę o bezwzględny wcześniejszy kontakt telefoniczny w sprawie ewentualnego udziału osoby sprawnej fizycznie, ale z niepełnosprawnością intelektualną. 


fotografowanie i nagrywanie

Udział w tych wydarzeniach nie wymaga zgody uczestników na publikowanie ich wizerunku. Nie będzie obligatoryjnego zdjęcia grupowego itp. atrakcji.

Bardzo proszę o nie fotografowanie obcych uczestników, a szczególnie dzieci, a przede wszystkim o to, by takich zdjęć z obcymi nam osobami nie publikować w mediach społecznościowych.

W czasie spotkań będziemy robić zdjęcia – są one nam niezbędne do dalszych prac, do dokumentacji tego działania, do promocji kolejnych działań. Ale zależy mi na tym, żebyśmy przy okazji uczyli się fotografować wydarzenia bez udziału osób.

W moim muzeum – a co za tym idzie w archiwum - staram się szanować prywatność i bezpieczeństwo i skłaniam się do coraz popularniejszej tendencji, by nie pokazywać zdjęć umożliwiających rozpoznanie osób. Takie mam zasady. Przychodząc na nasze wydarzenia zobowiązujesz się je respektować. Więcej bycia i korzystania – mniej rejestrowania.


dojście/dojazd - parking

Cmentarz znajduje się przy ulicy Azaliowej, pomiędzy ulicą księdza Gąski (za PSZOKiem) a Aleją Kasztanową i boiskiem (łąką).

Samochód można zaparkować tuż koło cmentarza przy ulicy Azaliowej i na ulicy Gąski. Proszę tak parkować, żeby nie blokować mieszkańcom wyjazdów z posesji.

Zachęcam do zwiedzania parku, otoczenia pałacu. Można wtedy skorzystać z parkingów na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Koszęcinie (zwiedzający mogą przejechać przez szlaban) i następnie przejść spacerem przez park i Aleją Kasztanową.

W związku z odpustem w parafii NSPJ – w kościele który znajduje się na początku ulicy Gaski mogą być trudności z zaparkowaniem samochodów tuż za kościołem. Proszę o podjechanie do końca ulicy, żeby nie przeszkadzać wiernym.

Przy cmentarzu nie ma stojaków na rowery, ale można je wprowadzić i postawić w dowolnym miejscu.


toalety i urządzenia higieniczne

W pobliżu cmentarza są toalety plenerowe ok. 100 m od wejścia.

Łazienki i ubikacje, również dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, znajdują się na terenie pałacu i Domu Pracy Twórczej.

Przewijak dla dzieci znajduje się na recepcji pałacu.

Nie ma w Koszęcinie komfortki do przewinięcia osoby dorosłej.

Nie ma wyznaczonych miejsc do karmienia niemowląt.


Inne atrakcje – co możesz w tym dniu jeszcze zrobić w Koszęcinie

W niedzielę 9 czerwca w kciele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, czyli w pobliżu cmentarza i pałacu, odbywać się będzie odpust parafialny.

O godzinie 11.00 odprawiona zostanie suma odpustowa. Odpustowym kaznodzieją będzie ks. Piotr Górecki, profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

W tym dniu na sumie odpustowej o godz. 11.00 odprawianej za parafian, także ks. Przemysław Ablewicz będzie dziękował za 25 lat życia kapłańskiego.

Ksiądz Górecki jest historykiem i autorem bardzo ciekawej i ważnej publikacji biograficznej dotyczącej księdza Karla Urbana – proboszcza z Sadowa. Dwa tygodnie temu podczas odpustu na Trójcy wygłosił niezwykle interesujące i urzekające lekkością kazanie, odwołujące się właśnie do historii naszej parafii i takiego też kazania możemy się spodziewać tym razem. Dlatego zachęcam miłośników historii do takiego zaplanowania czasu, żeby przyjść nawet tylko na kazanie i sobie go posłuchać, choćby stojąc na zewnątrz kościoła.

Biografia księdza Urbana będzie do kupienia po mszach (na Trójcy wykupiliśmy wszystkie przywiezione egzemplarze).


Zespół pałacowo – parkowy w Koszęcinie, siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

W tym dniu osoby indywidualne mogą również skorzystać ze zwiedzania pałacu z przewodnikiem. Odbywają się one o godzinach 12.00 i 15.00 (na te drugą grupę możecie zapisać znajomych lub krewnych ,których nie interesuje cmentarz ;))

W tym dniu oprowadzać będzie pan Piotr Hankus, artysta zespołu Śląsk, niezrównany gawędziarz, laureat nagrody Mistrz Mowy Polskiej. Warto skorzystać, posłuchać i wypytywać. Szczególnie zwróćcie uwagę na kaplicę, która jest miejscem pochówku także ewangelickich właścicieli Koszęcina.

Wstęp 10 złotych, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia na recepcji (tel. 34 310 64 01) / ale bywa, że można dołączyć w ostatniej chwili jeśli limit osób nie jest wyczerpany/.

Nie ma już terminów na ten dzień na zwiedzania grupowe.


W pobliżu cmentarza znajduje się urokliwa baszta - ruina romantyczna (bezpieczne dojście od ulicy Gąski) oraz wieża widokowa – dostrzegalnia przeciwpożarowa, na którą można wejść w weekendy za opłatą 5 złotych (3 zł dzieci i młodzież do lat 18), bilety do kupienia w domu obok wieży tel. 34 357 66 68 (wszelkie informacje – dom kultury w Koszęcinie tel. 34 357 61 04 od pn do pt)

Facebook


Namawiam gorąco do zwiedzenia kościoła na Trójcy i do zwykłego spaceru po Koszęcinie. Możecie skorzystać z przewodnika „Dawny Koszecine”


informacje pogodowe

W RAZIE POGODY WYRAŹNIE BURZOWEJ I ULEWY SPOTKANIE NIESTETY NIE ODBĘDZIE SIĘ.

Nie wejdziemy na cmentarz także w wypadku bezdeszczowej pogody, ale przy silnym wietrze – ponieważ stary drzewostan może stwarzać zagrożenie dla uczestników.

W takiej sytuacji z pewnością takie spotkanie zostanie zorganizowane w najbliższym możliwym terminie – bo o cmentarzu będziemy w tym roku dużo rozmawiać.

Możecie się także ze mną umówić np. indywidualnie lub grupowo na takie spotkanie, w dowolnym terminie.

Facebook

 

WYBORY 

 9 czerwca to niedziela wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zdecydowanie zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu.

Możecie głosować również w Koszęcinie, w lokalu, który mieści się w urzędzie gminy (ul.Powstańców Śląskich 10) lub w szkole (ul. Sobieskiego 9)  - obydwa są tuż obok pałacowego parku. Nie zapomnijcie tylko zaświadczenia uprawniającego do głosowania (zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać do 6 czerwca. 

 

 

jeśli macie jakiekolwiek pytania - piszcie

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy: