Patrona z 6 grudnia znają wszyscy, niezależnie od wyznania i wieku. Święty od prezentów, patron wielu zawodów, panien i dzieci, Mikołaj - biskup Miry.
Sw. Mikołaj to w szczególności opiekun dzieci, którym co roku przynosi prezenty. Zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami sięga w Polsce XVIII w. Upowszechnił się najpierw w środowiskach miejskich. W niektórych regionach dzieci otrzymywały prezenty w wigilię św. Mikołaja. Przychodził wtedy w orszaku z diabłami i aniołami (do dzisiaj taki zwyczaj jest kultywowany w podprzeworskich Urzejowicach). W czasach bardziej współczesnych mężczyzna przebrany za św. Mikołaja przychodził w towarzystwie Gwiazdki lub Śnieżynki, obecnie przyjeżdża saniami zaprzężonymi w renifery. W domach prezenty zostawia się pod poduszką, wkłada do wystawionych trzewików lub pończoch. Dawniej podarkami były pierniki, drewniane zabawki czy ciepła odzież. Także dzisiaj w domach, w których podtrzymywany jest zwyczaj prezentów na Boże Narodzenie Mikołaj przynosi słodycze lub inne symboliczne podarunki.
W ikonografii św. Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa. Jego atrybutami są m. in.: anioł, anioł z mitrą, chleb, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, trzy jabłka, trzy złote kule na księdze lub w dłoni, pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi, trzy sakiewki, okręt, worek prezentów.
W Polsce jest obecnie 327 kościołów pod wezwaniem tego świętego, a najbliższe są w Lublińcu i Tarnowskich Górach (Reptach).
Rzeźba z koszęcińskiego ołtarza, pochodząca z roku ok. 1500, przedstawia półpostać (figura od pasa w górę) mężczyzny z krótką brodą, w biskupiej mitrze na głowie, trzymającego w ręce księgę z leżącymi na niej trzema (pół)kulami.
Fotografia ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu wywołana ze szklanej płyty z roku ok 1937, w ramach projektu www.kliszepamieci.pl
źródła:
www.brewiarz.pl
www.niedziela.pl
*********************************************************************************
Podobała Ci się ta informacja? Jest dla Ciebie interesująca lub przydatna? Chcesz więcej podobnych informacji? Interesują cię losy figur z ołtarza koszęcińskiej Trójcy?
Wpłać dowolną kwotę na konto Muzeum tytułem "darowizna".
Ja w tym miejscu (i paru innych) umieszczę podziękowania dla Ciebie lub twojej firmy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz